Sprawdź czy jesteś w Sieci »
PAIH | Stabilność ekonomiczna i silna gospodarka
Inwestycje
Strona główna > Inwestycje > Wybierz Polskę > Stabilność ekonomiczna i silna gospodarka

Strategie wejścia na rynki zagraniczneWybierz Polskę Stabilność ekonomiczna i silna gospodarka


Polska jest największym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i 6. w Europie. Gospodarka Polski rozwija się w stabilnym tempie od ponad 25 lat i jest szóstą największą gospodarką w Unii Europejskiej, a PKB na mieszkańca kształtuje się na poziomie powyżej 70% średniej UE (wg parytetu siły nabywczej). O wyjątkowo zdrowych fundamentach rozwojowych świadczy fakt, że Polska jako jedyny kraj w Europie nie została dotknięta recesją w latach 2008-2010. Obecnie głównymi filarami wzrostu gospodarczego są eksport i konsumpcja krajowa.

Stabilność makroekonomiczna

Zdrowy stan finansów publicznych i możliwość długoterminowego planowania inwestycji świadczą o stabilności i przewidywalności gospodarczej. Polska jest jedynym krajem w Europie który uniknął kryzysu, a finanse publiczne pozostają w dużo lepszym stanie niż wynosi średnia unijna długu publicznego jako % PKB.
Ranking_Kredytowy_Polski

Silna gospodarka

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Polska gospodarka rozwijała się w 2019 roku w tempie 4%, tj. Znacznie szybciej niż wyniosło średnie tempo wzrostu w strefie euro i całej Unii Europejskiej (odpowiednio 1,2 i 1,5%). Prognoza wzrostu polskiego PKB na 2020 rok wynosi 3,1% wobec 1,4% w strefie euro i 1,6% w Unii Europejskiej.
Wzrost PKB - ceny stałe
Źródło: Międzynarodowy Fundusz Walutowy

Proces modernizacji rozpoczęty w 1989 roku jest kontynuowany. Polska gospodarka staje się w coraz większym stopniu zintegrowana z gospodarką światową. Polskie przedsiębiorstwa są silnie wkomponowane w europejskie łańcuchy produkcyjne, a dla polskich władz priorytetem jest zapewnienie solidnych fundamentów dla rozwoju biznesu i przedsiębiorczości. Ten złożony cel osiągany jest za pomocą zapewnienia transparentnych i stabilnych warunków prowadzenia działalności gospodarczej.

Dane gospodarcze (GUS, IMF, dane za 2020 r.)
  • Wartość PKB: 565,85 mld USD (ceny bieżące),
  • Wzrost PKB: 4,0%,
  • Inflacja roczna: + 2,3%,
  • Eksport: 264,5 mld USD,
  • Wielkość obrotów handlowych/saldo: eksport 235,8 mld EUR, import 234 mld EUR, saldo 1,8 mld EUR.
  • Dług publiczny/PKB: 46,5 % (na koniec roku),
  • Stopa bezrobocia: 5,2% (na koniec roku).
    Obroty handlu zagranicznego
Źródło: Główny Urząd Statystyczny

W 2019 r. po raz kolejny obroty towarowe handlu zagranicznego osiągnęły rekordowo wysoką wartość. Eksport wyniósł 235,8 mld EUR i był wyższy o 5,5% (r/r), a import wyniósł blisko 234 mld EUR, (wzrost o 2,6% r/r). Biorąc pod uwagę istotne czynniki zmienności otoczenia gospodarczego Polski, w tym spowolnienie popytu zagranicznego parterów handlowych i ogólnoświatowego handlu oraz niepewność w zakresie polityk celnych i wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, osiągnięte w 2019 r. wyniki obrotów należy uznać za bardzo dobre. Załamanie światowej gospodarki, które nastąpiło w wyniku koronawirusa w 2020 miało negatywne przełożenie również na gospodarkę Polski, choć w zdecydowanie w mniejszym stopniu niż na większość krajów – eksport Polski na koniec 2020 r. wyniósł 237,5 mld EUR (spadek o 0,27%  r/r)  zaś import za ten sam okres sięgnął 225,5 mld EUR (spadek o 4,83% r/r). Szybkie odbicie gospodarcze w późniejszej części roku dobrze rokuje na najbliższe lata. 

Dynamika eksportu
Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Dynamika importu
Źródło: Główny Urząd Statystyczny
Struktura polskiego eksportu wg krajów
Źródło: Główny Urząd Statystyczny


  • Udostępnij:

Polska Agencja Inwestycji i Handlu S.A.

ul. Krucza 50

00-025 Warszawa


Wszystkie prawa zastrzeżone; Wyłączenie odpowiedzialności

internetART
Portal wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.
Więcej informacji znajdziesz w naszej Polityce Prywatności. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jakich ciasteczek używamy lub wyłączyć je w ustawieniach.
Akceptuję politykę prywatności Portalu zamknij
 
CentroEnergia - ElekFrycPiwniczankaRajsmet MałyiPolskaRynny Victoria - Ryb
Copyright © 2005-23 iPolska. Wszelkie prawa zastrzeżone. Nota Prawna » Koszystanie z serwisu oznacza akceptację regulaminu | polityka prywatności | cookies
Wdrożenie: iPolska.com.pl